Το Γενικό Λύκειο Παραλίας συμμετέχει για δεύτερη χρονιά στη δράση “Ανακύκλωση ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών στο σχολείο”. Η δράση διοργανώνεται σε συνεργασία με το Δήμο Πατρέων και την Εταιρεία ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ Α.Ε..

Η ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών είναι σημαντική για την προστασία του περιβάλλοντος, την προστασία της υγείας μας και την εξοικονόμηση ενέργειας και φυσικών πόρων. Καλούμε όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας (εκπαιδευτικούς, μαθητές) αλλά και τους γονείς καθώς και όποιον άλλο κάτοικο της περιοχής το επιθυμεί να αξιοποιήσει τη δράση και να ανακυκλώσει συσκευές που δεν μπορούν πλέον να χρησιμοποιηθούν.

Μπορείτε να φέρετε στο σχολείο μικρές ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές για ανακύκλωση από τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου έως την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023.

Η δράση εντάσσεται στην Ατζέντα βιωσιμότητας, που το Γενικό Λύκειο Παραλίας υλοποιεί στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “A lesson in sustainability, make your school greener and yourself too”.