Στις 18-20 Απριλίου 2024, 40 μαθητές του ΓΕΛ Παραλίας πραγματοποίησαν μια αξέχαστη εκπαιδευτική εκδρομή στην Καστοριά, τις Πρέσπες και τον Αρκτούρο. Με στόχο την επαφή με τη φύση, την γνωριμία με την υλική και άυλη πολιτιστική κληρονομιά, την κατανόηση του εθελοντισμού και την ενεργή πολιτειότητα, οι μαθητές έζησαν ένα πλούσιο πρόγραμμα γεμάτο δραστηριότητες.

Η εκδρομή οργανώθηκε στο πλαίσιο προγραμμάτων Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και Αγωγής Υγείας που υλοποιούνται κατά το σχολικό έτος 2023-2024. Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί κ. Βασίλειος Σταυρίδης, υπεύθυνος για την υλοποίηση του Πρόγραμματος Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Βιοσχεδιαστές», η κ. Σπανού Χριστίνα, υπεύθυνη για την υλοποίηση του Περιβαλλοντικού προγράμματος «Σκεπτόμενοι Βιοεξερευνητές», η κ. Καρκούλια Νικολίτσα, υπεύθυνη για την υλοποίηση του προτράμματος Αγωγής Υγείας «Εθελοντισμός στην  Πράξη» και η κ. Χρυσάνθη Βανταράκη, υπεύθυνη για την υλοποίηση του προτράμματος Αγωγής Υγείας «Εθελοντισμός, στάση ζωής».

Το πρόγραμμα της εκδρομής περιλάμβανε ένα πλούσιο φάσμα δραστηριοτήτων, εκπαιδευτικών και πολιτιστικών:

• Ξενάγηση στο Ανοιχτό Μουσείο Δισπηλιού: Οι μαθητές ταξίδεψαν στον χρόνο, βιώνοντας την καθημερινή ζωή ενός νεολιθικού οικισμού δίπλα στη λίμνη, περίπου 7.500 χρόνια πριν.
  • Επίσκεψη στην Ιερά Μονή Παναγίας Μαυριώτισσας: Οι μαθητές θαύμασαν τις τοιχογραφίες που διατηρούνται στην εξωτερική πλευρά του νότιου τοίχου του καθολικού της μονής και χρονολογούνται περί το 1260.
  • Εξερεύνηση του Σπηλαίου του Δράκου: Η εντυπωσιακή διαδρομή 300 μέτρων μέσα στο σπήλαιο αποκάλυψε στους μαθητές ένα μαγευτικό κόσμο από σταλακτίτες και σταλαγμίτες, καθώς και 7 μικρές υπόγειες λίμνες με γλυκό νερό.
  • Περιήγηση στους Καταρράκτες της Έδεσσας: Οι μαθητές της Περιβαλλοντικής ομάδας επισκέφτηκαν τους Καταράκτες και θαύμασαν την ομορφιά και τη δύναμη της φύσης.
  • Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Ντολτσό”: Η ομάδα Αγωγής Υγείας εμβάθυνε στην πολιτιστική κληρονομιά της Καστοριάς, με έμφαση στην αξία της βιώσιμης διαχείρισης και της ενεργούς συμμετοχής στην κοινωνία.
  • Βαρκάδα στη Μεγάλη Πρέσπα: Η ξενάγηση στη λίμνη αποκάλυψε ιστορικά και πολιτιστικά μνημεία, όπως οι βραχογραφίες της Παναγίας των Βλαχερνών και της Παναγίας δεξιοκρατούσας – γλυκοφιλούσας, καθώς και ασκηταριά όπως αυτό της Παναγίας της Ελεούσας.
  • Επισκέψεις στο Καταφύγιο του Λύγκα, στο Καταφύγιο της Αρκούδας και στη Νίκειο Σχολή: Οι μαθητές ήρθαν σε στενή επαφή με την άγρια ζωή, γνωρίζοντας το έργο του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ για την προστασία της άγριας πανίδας και του φυσικού περιβάλλοντος.

Μία Αξέχαστη Εμπειρία

Η τριήμερη εκδρομή στην Καστοριά άφησε στους μαθητές αξέχαστες εμπειρίες και γνώσεις. Γνώρισαν από κοντά την ομορφιά της ελληνικής φύσης, την πλούσια ιστορία και τον πολιτισμό της περιοχής, και συνειδητοποίησαν τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος και της ενεργούς συμμετοχής στην κοινωνία. Η εκδρομή αποτέλεσε μία αφορμή για προβληματισμό, συζήτηση και ανάπτυξη κριτικής σκέψης, καλλιεργώντας στους μαθητές δεξιότητες που θα τους ακολουθούν σε όλη τους τη ζωή.