Την Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2022, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος “A Lesson in Sustainability”, μαθητές και καθηγητές του Γενικού Λυκείου Παραλίας, είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια διαδικτυακής εκδήλωσης με τίτλο: “Growing together as a project team” δηλαδή “Ωριμάζοντας ως ομάδα”. Το συντονισμό της συνάντησης είχαν οι εταίροι μας από το Γερμανικό σχολείο Daniel Theysohn IGS Waldfischbach-Burgalben και συμμετείχαν ομάδες μαθητών από όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία.

Βασικός σκοπός της συνάντησης ήταν η στενότερη γνωριμία των μαθητών και η προετοιμασία των ομάδων που θα λάβουν μέρος στην κινητικότητα του Απριλίου στην Potenza της Ιταλίας. Η συνάντηση ξεκίνησε με ένα σύντομο καλωσόρισμα και κι ένα παιχνίδι με τίτλο: Have you ever… για το σπάσιμο του πάγου.

Στη συνέχεια οι μαθητές χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες των 5 (ένας μαθητής από κάθε χώρα) και συνομίλησαν σε ξεχωριστά δωμάτια (breakout sessions). Αργότερα επιστέψαμε στη μεγάλη ομάδα και ακολούθησε ένα παιχνίδι ρόλων που είχε σαν θέμα τον τρόπο ζωής, την κατανάλωση αλλά και τη δικαιοσύνη. Κάθε μαθητής πήρε μια κάρτα που περιέγραφε τη ζωή ενός συνομηλίκου του σε κάποια άλλη χώρα (με περισσότερα ή λιγότερα προνόμια και αγαθά). Ο συντονιστής έκανε ερωτήσεις και οι μαθητές έπρεπε να προχωρούν ένα, δύο ή και κανένα βήμα ανάλογα αν η ερώτηση περιέγραφε στο ρόλο τους ή όχι. Στο τέλος έπρεπε να σχολιάσουν τι πιστεύουν και τι νοιώθουν σχετικά με τη θέση που βρέθηκαν σε σχέση με τους άλλους.

Το τελευταίο μέρος της συνάντησης αφιερώθηκε στη δημιουργία διεθνικών ομάδων και στην ανάθεση εργασιών, οι οποίες θα παρουσιαστούν στην Potenza της Ιταλίας, στην κινητικότητα του Απριλίου. Το επόμενο διάστημα οι μαθητές θα επικοινωνήσουν μέσα από το Twinspace, το skype και όποιο άλλο τρόπο επιθυμούν και θα ξεκινήσουν να εργάζονται πάνω στο θέμα της “γρήγορης μόδας” και τις επιπτώσεις της στη βιωσιμότητα του περιβάλλοντος.

Οι μαθητές μας δήλωσαν ότι είναι ικανοποιημένοι από αυτή την πρώτη γνωριμία με τους συνομηλίκους τους από τα συνεργαζόμενα σχολεία και ότι ανυπομονούν να συναντηθούν μαζί τους και διαδικτυακά αλλά και δια ζώσης.