Στις 22 Απριλίου 2023 γιορτάζουμε την ημέρα της Γης με σκοπό την κινητοποίηση των πολιτών, των κυβερνήσεων, των επιχειρήσεων, για ένα καθαρό και υγιή πλανήτη. To 2009, τα Ηνωμένα Έθνη όρισαν τις 22 Απριλίου ως «Διεθνή Ημέρα της Μητέρας Γης», και η Ημέρα της Γης έχει προγραμματιστεί για τις 22 Απριλίου τουλάχιστον μέχρι το 2025. Η ημέρα αυτή εορτάζεται σε περισσότερες από 175 χώρες κάθε χρόνο. Υπεύθυνο για το συντονισμό των δράσεων παγκοσμίως είναι Δίκτυο Ημέρας της Γης (Earth Day Network).

Οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Παραλίας, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ “A lesson in sustainability, make your school greener and yourself too” δημιούργησαν μία μικρή καμπάνια ευαισθητοποίησης, την οποία ανάρτησαν σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης .