Το Γενικό Λύκειο Παραλίας αναγνωρίζοντας την ανάγκη έγκυρης ενημέρωσης μαθητών και καθηγητών σχετικά με την πανδημία Covid 19 πραγματοποίησε την Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2020 ενημερωτική παρέμβαση για όλους τους μαθητές του σχολείου. Η παρέμβαση υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας κ. Θωμοπούλου Ιωάννα και κατόπιν έγκρισης από τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Αχαΐας.

Την ενημέρωση έκαναν γιατροί κι επιστημονικό προσωπικό της 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας, Νότιου τομέα Πάτρας. Η ενημέρωση περιελάμβανε οδηγίες για τον τρόπο πρόληψης μετάδοσης της νόσου, την τήρηση των κανόνων προσωπικής υγιεινής, τη σωστή χρήση της μάσκας κτλ.

Υπεύθυνοι για την οργάνωση της δράσης – ενημέρωσης ήταν οι εκπαιδευτικοί: Βασίλειος Σταυρίδης, Βιολόγος και υπεύθυνος Covid και Νικολίτσα Καρκούλια, Θεολόγος.