Το Γενικό Λύκειο Παραλίας αναγνωρίζοντας την ανάγκη των μαθητών της Γ τάξης να ενημερωθούν πάνω σε θέματα που αφορούν στην εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και σε συνεργασία με το 2ου Κ.Ε.Σ.Υ. Αχαΐας οργανώνει σχετική ενημερωτική δράση.

Οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για τον καινούργιο νόμο για τα Πανεπιστήμια, τις αλλαγές που επιφέρει καθώς και τις σχολές-τμήματα των Ομάδων Προσανατολισμού, να εκφράσουν τις απορίες και τα ερωτήματά τους και να λάβουν έγκυρες απαντήσεις, ώστε να μπορέσουν να κάνουν τις σωστές επιλογές σχετικά με τον επαγγελματικό τους προσανατολισμό.

Επειδή συνεχίζονται τα μέτρα λόγω Covid 19, η συνάντηση με τους υπεύθυνους του 2ου Κ.Ε.Σ.Υ θα είναι διαδικτυακή, μέσω της πλατφόρμας WEBEX και θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 7 Απριλίου και ώρα 11:20.