Στις 16 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α Λυκείου του Γενικού Λυκείου Παραλίας Πατρών πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Βούντενης. Περιηγηθηκαν στο μυκηναϊκό οικισμό και θαυμασαν την εκπληκτική τοποθεσία.

Η Βούντενη και, ιδιαίτερα, το πλάτωμα Μπορτζι πληρούσε τις προϋποθέσεις για την ίδρυση και την επιβίωση μιας μυκηναϊκής εγκατάστασης αφού είχε πρόσβαση σε πλούσιες ορεινές και πεδινές περιοχές, ικανές να προσφέρουν αυτάρκεια προϊόντων για τη διαβίωση των κατοίκων της.

Αν και ο βασικός σκοπός της επίσκεψης ήταν η γνωριμία με το Μυκηναϊκό νεκροταφείο της Βούντενης και το Μυκηναϊκό οικισμό η ομορφιά του ανοιξιάτικου τοποίου, το πράσινο λιβάδι, τα προλύχρομα λουλούδια και η θέα του πατραϊκού κόλπου συνεπήρε μαθητές και καθηγητές, αλλάζοντας τη διάθεση και φέρνοντας την ελπίδα της Άνοιξης.

Τα παιδιά συνοδεύονταν από τους εκπαιδευτικούς Αντωνακοπούλου Α. Αδαμοπούλου A. και Γκουντάνη Δ.

Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας των αρχαίων χρόνων.