Από το 1996 διενεργείται κάθε χρόνο ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής από την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος, που έχει την έδρα της στο Βόλο.

Οι μαθητές διαγωνίζονται σε ύλη που περιλαμβάνεται στο διδακτικό βιβλίο της Β΄ Λυκείου, καθώς και σε άλλες αστρονομικές γνώσεις.

Ο πρώτος μαθητής και η πρώτη μαθήτρια μεταβαίνουν το καλοκαίρι στη NASA, ενώ υπάρχουν έπαθλα και για τους υπόλοιπους επιτυχόντες του διαγωνισμού.

Στο 12ο Πανελλήνιο Μαθητικό διαγωνισμό Αστρονομίας και Διαστημικής κατά το Σχολικό έτος 2006-2007 επιτυχούσα ήταν η μαθήτρια του Γενικού Λυκείου Παραλίας Αναστασοπούλου Κωνσταντίνα, η οποία η οποία ταξίδεψε το καλοκαίρι του 2007 και εκπροσώπησε τους Έλληνες μαθητές στην Παγκόσμια συνάντηση της NASA και στη διεθνή Αστροφυσική Ολυμπιάδα του 2007.